Friday, October 19, 2007

Rosyjskie leczenie ludowe

Rosyjskie leczenie ludowe

Wpisał: tł. S. Makarewicz


 

AKUPRESURA: zestawy punktów na 70 schorzeń

Jesteś zwolennikiem naturalnych metod leczenia, chcesz z nich korzystać ale wiele z nich sporo kosztuje. Wykorzystaj wiedzę, której początki powstały już kilka tysięcy lat temu, która jest stale poszerzana i potwierdzana badaniami. Akupresura nic nie kosztuje, a do tego jest bezpieczną i bezinwazyjną metodą poprawy Twojego zdrowia.

Akupresura w praktyce


 

Ten rozdział zawiera sprawdzone recepty rosyjskich znachorów, lekarzy-zielarzy, lekarzy niekonwencjonalnych i wielu innych specjalistów zamieszkujących Syberię,Kaukaz i inne rejony Rosji jak również kraje ościenne. Jednocześnie chciałbym serdecznie podziękować wielkiemu przyjacielowi Polski wybitnemu Ukrainskiemu artyście Henadijowi FILIMONOWI, który to podczas swoich wędrówek w bardzo trudnych czasach wysłuchał i zapisał dla potomnych ludowe sposoby leczenia Znajdziecie tu również, Państwo, odpowiedź na pytanie: "Dlaczego ludzie zbyt wcześnie umierają i nie znają przyczyny swoich niedomagań?"

1. Najskuteczniejszy środek przeciwko reumatyzmowi.

Jeżeli jednym i tym samym środkiem leczniczym tysiące lekarzy rosyjskiej medycyny ludowej, a także tysiące tybetańskich i mongolskich kapłanów leczą swoich pacjentów, to środek ten nie może być zły.

Spośród wszystkich przeciwreumatycznych leków, poniższy – to najskuteczniejszy i najbardziej radykalny. Nazwa tego leku w języku ludowym brzmi: korzeń-wojownik.


 

Sposób przygotowania lekarstwa:

Ćwierć funta akonitu (tojadu) zalać kwartą wódki lub rozcieńczonym aptekarskim spirytusem 60% i odstawić w ciepłym miejscu na 3 doby ( używać wyłącznie korzenia rośliny! ). Gdy nalewka nabierze koloru mocnej herbaty, jest gotowa do użycia.


 

Sposób użycia:

Osobom o osłabionym sercu zaleca się przy każdorazowym nacieraniu używać tylko jedną łyżeczkę nalewki ( ogólna doza – 1 łyżka do każdego nacierania ). Środek ten posiada cudowną moc. Podczas nacierania na tyle wzmacnia krążenie krwi, iż chory natychmiast odczuwa mocniejsze bicie serca.

Jeżeli bolą obie nogi i ręce, nacieraniu wolno podawać w danym dniu tylko jedną kończynę, na następny dzień – drugą, w kolejnym dniu – następną. Nalewkę należy wcierać do sucha. Miejsce nacierane okrywać opaską ocieplającą i dodatkowo np. ciepłym kocem, nie dopuszczając dopływu zimnego powietrza.

Nacieranie najlepiej stosować wieczorem przed snem. Dwie godziny przed wstaniem z łóżka zdjąć opaskę ocieplającą. Po dwóch godzinach należy dokładnie przetrzeć nacierane miejsca namoczoną w zimnej wodzie i dobrze wyżętą ściereczką. Ten zabieg trzeba wykonać bardzo szybko!!! Powolne przecieranie może doprowadzić do przeziębienia.

Jeżeli reumatyzm jest bardzo bolesny, z opuchlizną, nacierania należy przeprowadzać przez okres 4-5 tygodni, codziennie przed snem.

Zabrania się wewnętrznego używania akonitu!!!

Po nacieraniu koniecznie trzeba dokładnie wymyć ręce mydłem i szczotką ( nie dotykać oczu! – ogromne ryzyko ). Akonit jest silnie trujący. Cielęta, które zjadały 1 czy dwa listki tej rośliny, padały martwe.

Należy podkreślić, iż chory, który przetrze samo nacierane miejsca nie dwie godziny wcześniej, lecz kilka minut przed wyjściem na powietrze, naraża się na ogromne nieprzyjemności związane z jego stanem zdrowia. Zaleca się więc szczególną ostrożność!


 

2. Pradawny skuteczny środek przeciwko przeziębieniu.


 

Znany naturalista Kniejp, na podstawie wielu doświadczeń życiowych, zalecał chorym na przeziębienie (z wysoką temperaturą!), by napełnili wannę lodowatą wodą i stali w niej dokładnie minutę. Ni mniej, ni więcej!

Następnie należy założyć wełniane pończochy i przez 15 minut szybko i nieprzerwanie chodzić po pokoju. Po kwadransie położyć się spać.

Kiedyś chory poskarżył się Kniejpowi, iż jego zalecenia nieomal doprowadziły go do śmierci.

- czy pan stał w lodowatej wodzie dokładnie 1 minutę? – zapytał naturalista.

- Nie tylko jedną! Całych 5 minut przestałem – wyjaśnił skarżący się pacjent, czym wywołał przerażenie na twarzy Kniejpa.

Inny jego pacjent, mający wysoką temperaturę spowodowaną przeziębieniem, nalał do wanny lodowatą wodę po kostki u nóg, przestał w niej dokładnie 1 minutę, lecz nie chciał siebie męczyć chodzeniem po pokoju, jak zalecano. Po prostu od razu położył się do łóżka. Efekt żaden...

No cóż, niektóre szczegóły leczenia mogą sprawiać wrażenie zbyt drobiazgowych, ale to w nich przecież zawarta jest przecież główna istota leczenia.


 

3. Znakomity ludowy środek przeciwko wielu odmianom reumatyzmu.


 

Wielu lekarzy medycyny tradycyjnej, zgłębiających tajniki ludowych sposobów leczenia, wśród nich i sam znakomity Jengałyczew, osobiście było świadkami, jak znachorzy uzdrawiali chorych na najcięższe przypadki reumatyzmu poprzez zastosowanie poniższego wiejskiego sposobu leczenia.

Nakopać świeżych dżdżownic i umieścić je w szklanym słoju. Zalać je wódką tak, by całkowicie były zakryte. Słój przykryć grubym papierem lub błoną ze zwierzęcego żołądka i zawiązać sznurkiem. ( nie wolno używać zakrętki ani zamykać nalewki termicznie!). Przez kilka dni słój z nalewką trzeba trzymać na słońcu.

Wcierać tę nalewkę w chore miejsca jeden raz na dobę, wieczorem przed snem.


 

4. Niezawodny – bezoperacyjny – sposób leczenia hemoroidów.


 

Zagotować w rondlu 2 litry wody. Rozpuścić we wrzątku 1 funt ałunu albo do szerokiego garnka (glinianego!) nalać 2 kwarty mleka, dodać 4 duże cebule; garnek zakryć i parzyć w piekarniku w niskiej temperaturze.

I rondel, i garnek zakryć drewnianą pokrywką z otworem i ogrzewać odbyt nad parą. Po tej czynności należy odbyt posmarować wazeliną (wewnątrz i zewnątrz) i natychmiast przyjąć środek przeczyszczający.

Nagrzewania nie wolno przeprowadzać częściej niż 1 raz w tygodniu. Dwa, ewentualnie trzy zabiegi wystarczają, by uzyskać oczekiwane efekty.

Wyżej opisane sposoby leczenia hemoroidów (i przy pomocy ałunu, i mleka z cebulą) nie są zbyt skomplikowane i dają gwarancję wyleczenia. Ten sposób leczenia hemoroidów był cytowany na stronach pierwszego tomu "Rosyjskiego ludowego uzdrawiania".

Przedstawiciel rosyjskiej prawosławnej cerkwi w Australii, kapłan Innocenty Seryszew rozdał wiele egzemplarzy książki zamieszkującym tam Rosjanom.

Rosyjski kolejarz, niejaki Gołuzin cierpiał na zadawnione hemoroidy. Na leczenie wydał fortunę. Niestety, medycyna tradycyjna okazała się w jego przypadku bezsilna. Sfrustrowany kolejarz zastosował się do rad znachorów. Po jednorazowej nasiadówce uwolnił się od uporczywych, uprzykrzających życie hemoroidów.

Gołuzin, wdzięczny za cudowne wyzdrowienie, pospiesznie napisał list do ojca Innocentego, w którym zaproponował przekazanie każdej wskazanej sumy pieniędzy na rzecz autora poradnika. Zacny rodak w odpowiedzi wyjaśnił, że żadnej zapłaty nie potrzeba.


 

5. Kaukaski sposób leczenia hemoroidów.


 

Najpierw należy stosować zimne obmywania okolic odbytu po każdym wypróżnieniu. Następnie, używając miękkiej ściereczki, przykładać zimne kompresy na guzki hemoroidalne.

Za pierwszym razem trzymać kompres 1 minutę. Zabiegi powtarzać 3-4 razy dziennie, nie zapominając o obmywaniu zimną wodą po każdym wypróżnieniu. Leczenie prowadzić do chwili, aż guzki całkowicie znikną, co następuje po 3-6 tygodniach (w zależności od trybu życia chorego).

Podczas leczenia należy wystrzegać się napojów alkoholowych, powstrzymywać się od współżycia intymnego i pracy w pozycji stojącej. Pozioma pozycja ciała i spokój, czyli długi odpoczynek w łóżku, znakomicie ułatwiają leczenie.

Zastarzałe hemoroidy (bywały przypadki likwidowania nawet szesnastoletnich hemoroidów), zwane wewnętrznymi, w przeszłości leczono na Kaukazie lodowymi świecami. W tym celu wykonywano papierowe kształtki walcowatego wzorca, najpierw o małej średnicy, by je można było wprowadzić do odbytu możliwie bezboleśnie.

Papierowe formy napełniano wodą i zamrażano. Koniec otrzymanej w ten sposób świecy, przed wprowadzeniem do odbytu, zanurzano w ciepłej wodzie, aby ostre jej końce nie raniły kanału odbytowego (można wykonywać świece z zaokrąglonymi główkami). Trzeba, oczywiście, pamiętać, aby zdjąć papierową formę.

Przez pierwsze 3-5 dni świecę należy trzymać w odbycie przez pół minuty. Absolutnie nie wolno czasu przedłużać!

Przez kolejne 3-5 dni można czas przedłużać do jednej minuty, w zależności od samopoczucia chorego.

Jeżeli świeca została źle włożona lub chory trzyma ją w odbycie zbyt długo, można spowodować podrażnienie. Niepowstrzymywanie się od współżycia i alkoholu, a także praca w pozycji stojącej mogą wywołać wysoką temperaturę w odbycie. W takim przypadku trzeba wykonywać zimne obmywania i przykładać zimne kompresy na 3-5 minut.


 

6. Wyjątkowy perski sposób leczenia hemoroidów.


 

...czyli dymna wanna z czosnku.

Wziąć niewysoką blaszaną bańkę (garnek), na dnie umieścić mocno rozgrzaną cegłę i nasypać na nią dużo drobno posiekanego czosnku (lub wielbłądzich kolców). Kiedy czosnek zacznie się palić i dymić, usiąść (bezpiecznie) na bańce, by uzyskać zimną wannę. Czynność tę powtarzać według potrzeb. Persowie przez wiele stuleci – z ogromnym powodzeniem – pozbywali się tej uciążliwej i przykrej dolegliwości, wykorzystując ów sposób leczenia.


 

7. Dobry syberyjski i ogólnorosyjski sposób leczenia wewnętrznych i zewnętrznych hemoroidów.


 

To sok ze świeżej jarzębiny. Jeżeli ten sok pije się przez długi czas, wówczas można wyleczyć również hemoroidy wewnętrzne.

Sok ten działa skuteczniej aniżeli środki przeczyszczające. Należy go pić trzy razy dziennie po dwa kieliszki (z dodatkiem cukru), popijając wodą.


 

8. Dziwnie zaskakujący, lecz szybki sposób leczenia anginy.


 

Blisko ust chorego trzyma się dużą żabę i zmusza chorego, by wprost na nią oddychał. Serce żaby zaczyna coraz szybciej bić, a chory odzyskuje coraz lepsze samopoczucie. Takie leczenie stosuje się wówczas, gdy chory nie tylko nie może jeść i pić, lecz również nie może mówić.

Po 8-10 minutach choroba przechodzi, bo, jak twierdzą znachorzy, zabiera ją żaba. Jednak to nie zupełnie tak, chociaż, rzeczywiście, po tym zabiegu żaba wykonuje dwa-trzy skoki i ...umiera. A chory? W bardzo krótkim czasie, prawie natychmiast, powraca do zdrowia.

Perscy ludowi uzdrowiciele w Teheranie i innych miastach Persji (obecnego Iranu) przeważnie tylko tym sposobem leczyli i nadal leczą anginę.

Wielu ludzi jest zainteresowanych, którą z odmian żab uważa się za uzdrawiającą. A więc ... żaba koniecznie powinna być duża, szara albo zielona... Albo ropucha.


 

Utrzymywanie naturalnych zębów do głębokiej starości.


 

9. Cztery środki stosowane przy bólu zębów.


 

a. Zaparzyć szałwię i ciepłym naparem płukać bolące miejsce, starając się jak najdłużej trzymać w ustach napar. Ostygły napar wypluwać i czynność powtarzać przynajmniej pięciokrotnie w ciągu 30 minut.


 

b. Wziąć kawałeczek wieprzowej słoniny (świeżej) i położyć na bolące miejsce. Trzymać w ustach przez 15-20 minut, dopóki nie ustąpi ból. Zwykle po kwadransie ból mija, a chory na długie pozbywa się cierpienia.


 

c. Do ucha (po tej stronie szczęki, gdzie boli ząb) włożyć korzonek babki lancetowatej i trzymać tak długo, aż ból ustąpi (zwykle po 30 minutach).


 

d. Pocięte liście maliny, liście mięty i 3 dag dobrego winnego octu wymieszać w szklanym naczyniu. Po trzech dniach przecedzić. Podczas bólu zębów tą nalewką dokładnie płukać jamę ustną.


 


 

10. Oryginalny ludowy środek od bólu zębów.


 

Na Syberii, niedaleko miasta Błagowieszczeńska, jest wiele wsi zasiedlonych przez sekciarzy-mołokanów. Leczą oni ból zębów dość dziwnym sposobem.

Najpierw wewnętrzną stronę nadgarstka ręki nacierają czosnkiem. Następnie drobno posiekany czosnek kładą nad nadgarstkiem, w miejscu, gdzie mierzy się puls i ciasno bandażują dłoń, by czosnek dokładnie przylegał do nadgarstka, a szczególnie do pulsu.

Jeżeli ból zębów odczuwany jest po prawej stronie, czosnek przywiązuje się do lewej ręki, natomiast jeśli ból odczuwany jest po stronie lewej, wówczas czosnek należy przywiązać do prawej ręki.

Na świecie jest wielu sceptyków, którzy nie wierzą w takie cuda. Jednakże mołokanie wierzą w swoje sprawdzone niekonwencjonalne metody leczenia. Leczą siebie i innych.

Uwaga! Przed nałożeniem czosnku na puls trzeba zakryć nadgarstek ściereczką.


 


 

11. Ludowy sposób leczenia opuchlizny i ropnego zapalenia dziąseł.


 

W przypadkach opuchlizny i ropnego zapalenia dziąseł rosyjscy ludowi medycy najczęściej stosują następujący środek:

Na dno malutkiego rondelka wlać ćwierć cala płynnego lipowego miodu.

Następnie bardzo stary i mocno zardzewiały gwóźdź należy rozgrzać do czerwoności i włożyć go do miodu. Wokół miodu natychmiast wytworzy się czarna substancja przypominająca dziegieć. Tą substancją właśnie należy smarować dziąsła, przede wszystkim wieczorem przed snem.

Ropne zapalenie dziąseł zwykle szybko przechodzi, opuchlizna schodzi, a zdrowie chorego znacznie się poprawia.

Uwaga! Gwóźdź – obowiązkowo – powinien być bardzo stary i mocno zardzewiały. Rdza w tym przypadku odgrywa najważniejszą rolę. Podczas nagrzewania gwoździa nie wolno na niego dmuchać, ani go dotykać, żeby nie zniszczyć rdzy.


 

12. Znachorski środek stosowany w leczeniu anemii oraz przy bólach nerek i żołądka.


 

Setki, a może i tysiące rosyjskich i syberyjskich znachorów zalecało swoim ziomkom napój z dzikiej róży – dla zdrowia i długowieczności, a także w celu zapobiegania chorobom. Ten napój jest wyjątkowo bogaty w witaminę C. Dwie czubate łyżeczki suszonej dzikiej róży wsypać do szklanki wrzącej wody. Parzyć jak herbatę i pić po 1 szklance 3 razy dziennie (po jedzeniu). Jest takie powiedzenie: " Chcesz być zdrowy, pij napój z dzikiej róży ". Wielu znachorów zaleca dziką różę jako środek przeciw anemii i szkorbutowi oraz na poprawę przemiany materii.


 

13. Oryginalny ludowy sposób leczenia anemii i kacheksji (chudości).


 

Piołun – z majowego zbioru – zalać wódkę. Odstawić w suche, letnie i ciemne miejsce.

Odczekać 21 dni. Jedną kroplę nalewki dodawać do naparstka wody. Pić jeden raz dziennie - rano, na czczo.

W zamierzchłej przeszłości i anemię, i kacheksję leczono bardzo dobrym, sprawdzonym sposobem. Od tych dwóch przypadłości chorzy uwalniali się w niezwykły sposób. A mianowicie... pili mleko maciory karmiącej prosięta lub mleko kocicy karmiącej kocięta.

Mleko należy doić wprost do filiżanki. Ze świnią pójdzie łatwo, bo ona nie będzie miała "pretensji" do intruza. Świńskie mleko jest gęste i posiada duże właściwości odżywcze. Być może, że w niedalekiej przyszłości świnie będzie się hodować nie tylko dla mięsa, lecz również dla mleka.

Tak, jak z mlekiem maciory można sobie dość łatwo poradzić, to zdobycie mleka kociego jest trudne. Kotkę należy wcześniej przyzwyczaić do dojenia (w ostatnim okresie ciąży). Niestety, nie wszystkie kocice zgadzają się bez sprzeciwu dzielić się swoim mlekiem.


 

14. Syberyjski ludowy sposób leczenia bronchitu i kaszlu (korzystny dla wątroby i nerek).


 

Zetrzeć na tarce czarną rzodkiew i wycisnąć przez gazę sok. Kwartę soku wymieszać z funtem płynnego miodu. Pić po dwie stołowe łyżki rano przed jedzeniem i wieczorem przed snem.


 

15. Na chroniczny bronchit.


 

Tę, często bardzo uporczywą chorobę doskonale leczy się wieprzowym sadłem, znajdującym się na jelitach (wyglądem przypomina siatkę).

Tę "siatkę" należy włożyć do żaroodpornego naczynia i wstawić do ciepłego (nie gorącego!) piekarnika lub postawić na lekkim ogniu, aby do "siatki" powoli spływało stopione sadło. Następnie zlać je do innego naczynia i odstawić w chłodne miejsce.

Jedną deserową łyżkę schłodzonego sadła roztopić w szklance gorącego mleka i pić (gorące!) małymi łykami.

Przygotowane sadło można też wymieszać z terpentyną i otrzymaną substancją nacierać piersi. Wcierać do sucha!


 

16. Znachorski środek stosowany przy bronchicie i kaszlu u dzieci.


 

Pokroić rzodkiew na małe kosteczki, przełożyć do garnka i zasypać cukrem. Piec w piekarniku około dwóch godzin. Przecedzić , płyn zlać do butelki.

Stosować po dwie łyżeczki 3-4 razy dziennie (w dzień przed jedzeniem i wieczorem przed snem).


 

17. Niezawodny sposób na koklusz dziecięcy.


 

Pięć ząbków (średniej wielkości) czosnku drobno posiekać lub zmiażdżyć, zagotować w 1 szklance nie pasteryzowanego mleka. Podawać dzieciom do picia kilka razy dziennie.


 

18. Dziewięć doskonałych sposobów na pozbycie się kaszlu.


 

Przy długotrwałym piersiowym kaszlu należy wytrzeć klatkę piersiową sukienną szmatką, następnie wcierać (do sucha!) wieprzowe sadło (sp. nr 15) lub roztopione masło. Dobrze jest dodać do "smarowidła" oleju sosnowego.

Wymieszać ziarno żyta, owsa i jęczmienia, dodać cykorię i dwie cząstki oczyszczonego gorzkiego migdału. Parzyć i pić jak kawę. Można pić z gorącym przegotowanym mlekiem.

Do przegotowanego soku z rzepy dodać cukier lub miód (do smaku). Napój ten jest bardzo korzystny przy leczeniu bólu w klatce piersiowej, spowodowanego przeziębieniem i kaszlem.

Posiekać na drobne cząstki 10 cebul i jedną główkę czosnku. Gotować w nie pasteryzowanym mleku do chwili, aż cebula i czosnek zmiękną. Dodać trochę miodu i soku z mięty. Przyjmować po 1 stołowej łyżce co godzinę przez cały dzień.

Kogel-mogel, czyli jajeczne żółtka ubite z cukrem, z dodatkiem rumu (przyjmować na czczo).

Zmieszać sok z rzodkwi lub marchwi z mlekiem i napojem miodowym: pół porcji soku + pół porcji mleka miodowego. Przyjmować po 1 stołowej łyżce 6 razy dziennie.

Zmieszać dwie stołowe łyżki świeżej nie pasteryzowanej śmietany, dwa świeże żółtka , jedną łyżeczkę mąki pszennej i dwie łyżeczki miodu. Przyjmować po 1 łyżeczce wielokrotnie w ciągu dnia.

Wiosną kaszel można wyleczyć pijąc sok brzozowy lub klonowy, zmieszany z mlekiem.

W celu ułatwienia oderwania flegmy – pić syrop: do soku borówkowego dodać miód.

19. Środek stosowany przy bólu brzucha i za parciach. Najpierw należałoby zapoznać się z rozdziałem: " Dlaczego ludzie wcześnie umierają, wciąż chorują i nie znają prawdziwej przyczyny swoich chorób i przedwczesnej śmierci ".


 

Znachorzy twierdzą, iż przyczyna wszystkich chorób tkwi najczęściej w sposobie odżywiania, tj. w niedopuszczalnych mieszaninach różnych produktów i w rezultacie – w zanieczyszczeniu i deformacji jelita grubego.

Ludzie, z zasady, uważają siebie za "komin", w którego jeden koniec wchodzi pokarm, a z drugiego wychodzą odpadki. "Wrzucaj do komina wszystko, co masz pod ręką. Wszystko się spali" – myślą. No tak, spalić to może się spali..., ale...

Jeżeli do tego "komina" wrzuca się nieodpowiednie produkty, to ów "komin" spali przy okazji również 25-50 lat życia właściciela tegoż "komina"!

Niewielu ludzi orientuje się, że w grubym jelicie osadza się dużo wieloletniego kału, najczęściej od produktów bogatych w skrobię oraz gotowanej, pieczonej i smażonej żywności. Cząsteczki skrobi nie rozpuszczają się ani w wodzie, ani w spirytusie, ani w eterze. Nierozpuszczone, przedostawszy się do systemu krwiobiegu, zanieczyszczają krew, dokładając do niej swoistą "kaszę". Krążąca krew ma tendencje uwalniania się od tej "kaszy", magazynując ją to tu, to tam.

Gotowana, smażona i pieczona żywność absolutnie nie odżywia komórek i ścianek jelita grubego, lecz "morzy" je głodem.

I odwrotnie. Pokarm roślinny posiada swego rodzaju właściwości magnetyczne, odżywia ścianki jelita grubego i "wymiata" wszystko, co znajduje się na jego drodze, do kanału odbytowego.

W ciągu 40 lat życia człowiek zjada około 40 tys. Obiadów, kolacji i śniadań. Jeżeli on odżywiał się przede wszystkim skrobiowatą i gotowaną, bądź pieczoną czy smażoną żywnością, to każdy posiłek, przechodząc przez jelito grube, zostawiał warstewkę kału. Z tego powodu bywają zaparcia. Dlatego dosyć często trzeba się uciekać do lewatywy.

Oto najprostsza: dwie kwarty ciepłej wody i sok z cytryny.


 

Błędy odżywiania z przeszłości mogą bardzo poważnie wpływać na obecny stan zdrowia. Błędy te można wyliczyć w takiej kolejności:

1. Ustawiczne odżywianie białkiem wskutek fałszywie zakorzenionego poglądu, że tylko białko daje siłę organizmowi (stąd ustawiczne gnicie białka w jelitach i zatrucie krwi).

2. Nieznajomość prawidłowych metod przygotowywania posiłków – zbyt długie gotowanie, wyparowywanie soli mineralnych i niszczenie witamin.

3. Biały chleb, słodkie bułki, ciastka, nadmiar słodyczy i cukru w diecie – powodujące ciągłą fermentację węglowodanów w żołądku i zanieczyszczenie krwi.

Z drugiej jednak strony – ciągły brak w organizmie produktów zasadowych uniemożliwia konieczną neutralizację kwasów, tworzących się zarówno od odżywiania się białkiem, jaki fermentacji węglowodanów.

4. Uporczywe – na przestrzeni 2-3 pokoleń – unikanie, szczególnie zimą, spożywania surowych warzyw, zieleniny i owoców, które zawierają sole mineralne i witaminy.

5. Ciągły brak w jadłospisie zdrowych gatunków chleba, warzyw, zieleniny i owoców (szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia) wywołuje chroniczne zwiotczenie żołądka i ospałość jelita grubego, co z kolei prowadzi nieuchronnie do zaparć i samozatrucia całego organizmu w przeciągu wielu lat życia.

6. Obfitość produktów mięsnych (zup, sosów), nadużywanie napojów alkoholowych i piwa – przedwcześnie niszczą nerki i wątrobę już przed 40 rokiem życia, skracając je o 15-20 lat.

7. Niechęć do uważanej obserwacji funkcjonowaniu swego organizmu i niechęć do zwalczania w sobie nawyków nieprawidłowego jedzenia i picia, w tym nadmiaru tego bądź innego produktu-zawsze i nieuchronnej prowadzą do choroby.

8. Mleko, szczególnie krowie, nigdy nie było przez naturę przeznaczone do picia przez ludzi dorosłych, a wyłącznie dla małego cielęcia, dopóki ono nie nauczy się jeść twardego pokarmu.

Nigdy nie powinno się pić mleka podczas spożywania obiadu, kolacji czy śniadania. Wielu ludzi uważa, że odżywiając się przez 15-30 dni wyłącznie mlekiem poprawiają stan swego zdrowia. Nic bardziej mylnego!

Przy diecie mlecznej pomaga nie mleko, lecz zamaskowana głodówka. Spożywanie mleka, szczególnie pasteryzowanego, powoduje zaparcia, sprawia, że nasze stawy sztywnieją, a naczynia krwionośne twardnieją.

Mleko dla człowieka – od kołyski do grobowej deski – stanowi najbardziej zdradziecki produkt, nieuchronnie prowadzi go do chorób oskrzelowych, astmy, siennej febry czy też gruźlicy. W krowim mleku jest o 300% więcej kazeiny, aniżeli w mleku kobiety karmiącej. Krowa waży od 1000 do 2000 funtów, człowiek zaledwie 200 funtów. Z kazeiny robi się grzebienie i najmocniejszy klej stolarski. Nic więc dziwnego, że "od mleka stawy sztywnieją a tętnice twardnieją".


 

Środki przeciw zaparciom.

1. 4-5 razy dziennie pić wodę, w której długo gotowały się śliwki lub owies; sok z rzepy; ciepły rosół z kiszonej kapusty; zsiadłe mleko; herbatę z suszonych wiśni i suszonych jabłek.

2. Jako środek przeczyszczający doskonale działa rosół z kiszonych ogórków (zakiszonych przynajmniej od miesiąca). Pić 4 razy dziennie po jednej szklance.

3. Dobrze przeczyszcza rosół z kiszonej kapusty z rozpuszczonymi drożdżami.

4. Jedną łyżkę stołową rozdrobnionego lnianego siemienia (ewentualnie owsa, jęczmienia lub liści malwy) zagotować w 4 szklankach wody. Przecedzić i dodać 1 stołową łyżkę soli lub 2 łyżki lnianego czy też konopnego oleju. Ciepłym płynem wykonywać lewatywę.

5. Zaparzyć i pić jak herbatę korę krzewu kruszyny.


 

20. Najlepszy sposób na wyciągnięcie drzazgi.


 

Obficie posmarować dziegciem miejsce dookoła drzazgi ( można przyłożyć opatrunek dziegciowy. Po 10-15 minutach koniec drzazgi wyjdzie na zewnątrz na tyle, że można go uchwycić pincetą i z łatwością wyciągnąć.


 

21. kilka sposobów leczenia ran i skaleczeń.


 

1. Napełnić butelkę świeżą pokrzywą, zalać do pełna spirytusem i trzymać przez2 tygodnie w słonecznym miejscu. Ranę przemywać i przykładać kompresy z nalewki pokrzywowej.

2. Stołową łyżkę koziego lub owczego smalcu wymieszać z łyżką rozdrobnionej cebuli i 1 łyżki soli. Przełożyć do mocnego naczynia i utłuc prawie na proszek.


 

Otrzymaną maścią posmarować brzegi zewnętrzne rany i nieco położyć do wnętrza. Założyć opatrunek i trzymać go 24 godziny. Na dość dużą ranę potrzeba tej maści tyle, ile zmieściłoby się w skorupce włoskiego orzecha.

Podczas pierwszego smarowania tą maścią chory odczuwa silny ból, ponieważ lekarstwo będzie się "wgryzało" w ranę, by wyciągnąć zanieczyszczenia. Ból będzie znacznie lżejszy przy następnym opatrunku, a przy czwartym-piątym w ogóle zaniknie.


 

22. Najlepszy środek likwidujący kamienie w woreczku żółciowym.


 

Do rosyjskiego znachora Timofieja Pietrowa zwrócił się po poradę angielski milioner, od dwudziestu lat cierpiący na bóle w okolicy woreczka żółciowego. Wielu lekarzy przekonywało go wcześniej, iż powodem cierpienia są duże kamienie w woreczku żółciowym, co było potwierdzone zdjęciami rentgenowskimi.

Jedynie strach przed operacją sprawił, że woreczek żółciowy milionera pozostał na swoim miejscu. Leczący bogatego Anglika znachor zastosował następującą metodę uzdrawiania:

Po kilku lewatywach i oczyszczaniu żołądka chorego poddano głodówce na cały okres leczenia. Wypijał on dziennie 10-12 szklanek gorącej wody. Do każdej szklanki dodawano sok z 1 cytryny.

Oprócz tego chory pił co dzień 3 dawki mieszaniny soków – marchwiowego, buraczanego i ogórkowego. Na każdą porcję, składającą się z 16 uncji, przypadało: 10 uncji marchwiowego, 3- buraczanego i 3uncje ogórkowego.

W drogim dniu głodówki chory odczuwał silne skurcze, po10-15 minut każdy. Pod koniec tygodnia nastąpił kryzys i chory - z bólu - dosłownie tarzał się po dywanie przez pół godziny. Potem wydarzył się cud... wszystkie bóle minęły całkowicie i bezpowrotnie. Chory w dobrym nastroju wstał. Po krótkim czasie rozpuszczone kamienie – w postaci drobnego piasku – wydostały się wraz z moczem na zewnątrz.


 

23. Od bólu wątroby.


 

Zmieszać pół szklanki rosołu z kiszonej kapusty i pół szklanki soku ze świeżych pomidorów. Pić trzy razy dziennie po jedzeniu. Stosować przez dość długi okres.


 

24. Ludowy sposób leczenia podrażnionego pęcherza moczowego.


 

Najlepiej na czczo (rano) pić filiżankę herbaty z włosów kukurydzy lub łodyżek czereśni i wiśni. I włosy kukurydzy i łodyżki można suszyć.


 

25. Środek przeciwko kamieniom wątrobowym i nerkowym.


 

Przekręcić przez maszynkę szklankę siemienia konopnego, wymieszać z 3 szklankami surowego mleka i gotować do chwili, aż objętość mieszaniny zmniejszy się do 1 szklanki. Gorący płyn przecedzić i pić na czczo 1 szklankę dziennie przez 5 dni.

Po dziesięciu dniach zabieg powtórzyć. W tym czasie nie jeść nic ostrego.

Możliwe są ataki bólu wątroby, jednak należy je wytrzymać i wytrwale poddawać się leczeniu.

Po roku tok leczenia należy powtórzyć. Medycy ludowi twierdzą, iż w ten sposób chorobę – bez wątpienia – można całkowicie wyleczyć.


 

26. Sposób na pozbycie się brodawek.


 

Pewien znachor, zarabiający w przedrewolucyjnej Rosji dziesiątki tysięcy rubli, dawał taki oto racjonalny i niezawodny środek do likwidowania brodawek: kwas octowy.

Każdego dnia wieczorem, tuż przed snem, trzeba "kapnąć" jedną kropelkę kwasu octowego na każdą brodawkę (przy pomocy pipetki do zakrapiania oczu), zachowując przy tym niezwykłą ostrożność. Następnie założyć na brodawki opatrunek.

Więcej aniżeli po jednej kropli na brodawkę nie wolno zakrapiać, ponieważ kwas ten jest bardzo żrący. Po kilku zabiegach brodawki znikną.


 

27. ludowy sposób na porost włosów i zlikwidowanie łupieżu.


 

Do napełnionego wodą kotła włożyć korzenie łopianu. Gotować je do miękkości (woda powinna zdecydowanie wykipieć). Ostudzić wywar, przecedzić przez gazę, płyn zlać do naczynia.

Tym wywarem codziennie moczyć głowę. Zabiegi te sprawiają, że włosy stają się miękkie i znacznie szybciej rosną.


 

28. Ludowy środek zapobiegający wypadaniu włosów.


 

Do jednej części koniaku dodać cztery części soku cebulowego i sześć części wywaru łopianowego. Wcierać w skórę głowy.

Mieszkańcy rosyjskich wsi nieprzypadkowo więc dość często nacierają głowę rozkrojoną cebulą i wcierają w nią dobrej jakości naftę.


 

29. Leczenie biegunki u dzieci.


 

Łyżeczkę dobrego ryżu zalać 6-7 szklankami wody i gotować na wolnym ogniu. Wywar przecedzić przez gazę lub sito, ostudzić i ciepły podawać dziecku: 1/3 szklanki co 2 godziny.


 

30. Stary, lecz wciąż aktualny i skuteczny perski środek przeciwko biegunce.


 

Starannie oddzielić twardą skórę kurzego żołądka, wymyć ją, wysuszyć na słońcu i przechowywać w odpowiednich warunkach.

W razie potrzeby – drobno utłuc, przesiać i przyjąć podczas jedzenia. W przypadku bardzo ostrej biegunki u dorosłych – pół herbacianej łyżeczki w pokarmie raz lub dwa razy.


 

31. Ludowe sposoby walki z bezsennością.


 

1. Dobry, mocny i zdrowy sen zapewni spożywana tuż przed snem cebula.

2. Pewną gwarancję spokojnego snu – według zapewnień znachorów – daje zimna nasiadowa kąpiel (3-4 minutowa) tuż przed zaśnięciem.

3. Przykładać 15 pijawek na kark i tylną część szyi. Leczenie pijawkami szczególnie wskazane jest dla osób otyłych. Przy tym sposobie leczenia bardzo dobre rezultaty daje pięciominutowe (nie dłuższe!) stanie w ciepłej wodzie (po kolana) tuż przed snem.

4. Jeżeli bezsenność spowodowana jest uderzeniami krwi do głowy, to bardzo dobrze jest przykładać na łydki nóg gorczyczniki lub starty na tarce chrzan.


 

32. ludowy sposób przeciwko głuchocie i bólowi ucha.


 

Po przeziębieniu często pojawia się silny ból w jednym, a niekiedy w obu uszach. Czasami chory traci słuch.

Oto, jak ogłuchłą dziewczynkę leczył pewien znachor. Z dużej kartki grubego błękitnego papieru zrobił on lejek. Wąski koniec lejka umieścił w uchu dziecka, a szeroki koniec podpalił. W momencie, gdy lejek dopalał się, znachor lekkim uderzeniem ręki wytrącił z ucha pacjentki resztki papieru. Następnie całą procedurę powtórzył z drugim uchem dziecka. I ból i głuchota zniknęły natychmiast.


 

33. Ludowy środek przeciwko wągrom i pryszczom.


 

Codziennie rano – na czczo – przyjmować 2-4 łyżeczek piwnych drożdży.


 

34. Środki przeciwko nadmiernemu poceniu nóg.


 

1. Utłuc na proszek kryształki kwasu bornego. Codziennie rano idokładnie i obficie posypywać stopy tym proszkiem, szczególnie miejsca między palcami. Za każdym razem zakładać świeże bawełniane skarpetki. Wieczorem zmywać proszek wodą o temperaturze 30-40 stopni. Nieprzyjemny zapach zniknie po dwutygodniowej kuracji.

2. Utłuc na proszek dębową korę i codziennie posypywać nim wewnętrzną stronę zawsze świeżych skarpet. Czynność powtarzać do chwili, aż pocenie nóg całkowicie zaniknie.

3. Codziennie myć nogi chłodną wodą stosując proszek ałunu.


 

35. Stary rosyjski sposób wyciągania z gardła rybich ości.


 

Jeden koniec woskowej świecy roztopić nad ogniem i szybko (dopóki nie zastygnie) przyłożyć do wystającej części ości. W ciągu pół minuty wosk zastygnie, ość się do niego przymocuje i łatwo ją będzie można wówczas wydostać wraz z woskiem.


 

36. Znachorska metoda leczenia newralgii.


 

Podczas newralgicznego (nerwobólowego) ataku ugotować na (bardzo) twardo jajko przepołowić je wzdłuż i gorące natychmiast położyć na miejsce, gdzie ból jest najdotkliwszy.

Gdy jajko ostygnie, ból ustąpi i przez długi czas nerwobóle nie będą dokuczały. To doskonały, sprawdzony sposób.


 

37. Eliksir młodości i środek przeciw dychawicy.


 

Ten środek zaleca się na odmłodzenie krwi, szczególnie dla ludzi otyłych.

Rozkruszyć 1 funt czosnku, wycisnąć sok z 24 cytryn. Wszystko dobrze wymieszać i umieścić w szerokim słoju. Szyjkę słoja obwiązać przezroczystą szmatką i odstawić na 24 dni.

Po upływie określonego czasu przyjmować eliksir 1 raz dziennie przed snem: łyżeczkę eliksiru rozmieszać w 1 szklanki wody (przed użyciem eliksir wymieszać w słoju).

Po okresie 10-14 dni przyjmowania tego leku człowiek odczuwa znaczną poprawę samopoczucia. Zmęczenie i zadyszka znikają, a przychodzi zdrowy, spokojny sen.

Należy podkreślić, iż eliksir ów jest bardzo wiekowy, bo liczy sobie ponad 500 lat.


 

38. Środek przeciwko kołataniu serca.


 

Wlać do rondla ćwierć litra wody i zagotować. Gdy tylko zakipi, zmniejszyć ogień, by gotowanie było minimalne. Wsypać 4 gramy miłka i gotować na wolnym ogniu przez 3 minuty. Następnie zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut, aby wywar naciągnął. Przecedzony pić trzy razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

Kołatanie serca ustąpi po kilku dniach przyjmowania tego wywaru.


 

39. Sposób na ... tasiemca.


 

1. dwie stołowe łyżki pestek dyni należy zjeść rano – na czczo. Po godzinie trzeba koniecznie przyjąć dużą dawkę środka przeczyszczającego. Tasiemiec w całości wyjdzie na zewnątrz.

2. Dziesięć główek czosnku, przyjętych z gotowanym mlekiem, także "przegoni" tasiemca. Można też rano zjeść czosnek bez mleka (im więcej, tym lepiej). Po dwóch godzinach trzeba przyjąć środek przeczyszczający.

3. Bardzo dobrze jest zjeść czosnek z marynowanym śledziem rano, na czczo. Gwarantowany pozytywny wynik tej metody leczenia.


 

40. Oryginalny sposób leczenia przypadków bólu głowy.


 

Oczyścić z białej substancji świeżą cytrynową skórkę (o średnicy 2 cm), przyłożyć wewnętrzną stroną do skroni i jakiś czas przytrzymać. Pod cytrynową skórką powstanie czerwona plama, która zacznie trochę piec i swędzić. Ból głowy szybko ustanie. Ten sposób nawiązuje do porzekadła "klin wybija się klinem". Jeden ból "wygania" inny.


 

41. Ulubiony sposób znachorów syberyjskich leczenia hemoroidów.


 

Na każdy hemoroidalny guzek kładą pijawkę. Gdy pijawka się napije, sama odpada, a guzek zasycha.

Uwaga! Przed zabiegiem chore miejsca trzeba trzykrotnie (dokładnie!) wymyć bezzapachowym mydłem, bo pijawki nie tolerują zapachów.


 

42. Ludowe sposoby leczenia bezsenności.


 

1. Kaukascy znachorzy zalecają cierpiącym na bezsenność, aby rano, w południe i wieczorem przykładali na głowę okłady z następującej mieszaniny: pszeniczny lub żytni chleb wymieszać z drobno pokrojonymi świeżymi lub kiszonymi ogórkami, kwaśnym mlekiem i gliną.

2. Jeżeli bezsenność spowodowana jest uderzeniami krwi do głowy, to dobrze jest na łydki nóg przykładać plastry gorczycowe lub starty chrzan. Jednocześnie zaleca się pić rosół z kiszonych ogórków z miodem, który uspokaja ( jedna stołowa łyżka miodu na szklankę rosołu ogórkowego).


 

43. Środek przyspieszający wzrost małych dzieci.


 

Do dwóch szklanek ciepłego mleka wbić jedno jajko i dobrze rozmieszać. Pić trzy razy dziennie


 

44. Rosyjski ludowy sposób leczenia zapalenia opon mózgowych.


 

Tę chorobę rosyjscy znachorzy najczęściej leczą pijawkami. Umieszczają wiele pijawek w okolicy nosa i odbytu chorego. Po bardzo krótkim czasie chory czuje się znacznie lepiej.


 

45. Leczenie hemoroidów.


 

Stołową łyżkę liści leśnych poziomek zalać szklanką wrzącej wody, przykryć, odczekać 20 minut, przecedzić, ostudzić i stosować do lewatywy oraz obmywania guzków.


 

46. Leczenie nadkwasoty żołądka.


 

Im więcej kwasu w żołądku, tym więcej należy pić soku marchwiowego. To bardzo stary, lecz prosty i skuteczny sposób leczenia tej dolegliwości.


 

47. Środek na złagodzenie nadmiernej opalenizny i skutków gwałtownego wiatru.


 

Wziąć na dłoń trochę surowego żółtka ze świeżego jajka i delikatnie posmarować twarz. Gdy żółtko zaschnie, zmyć je wodą z mydłem. Rezultat zawsze jest doskonały.


 

49. Świetna dieta odchudzająca.


 

Przez pierwszy tydzień jeść trzy razy dziennie po 2 pomarańcze i po trzy jajka ugotowane na twardo (obowiązkowo gotować je przez 12 minut).

Przez drugi, trzeci i, ewentualnie, kolejne tygodnie odżywiać się tak samo, dodając nieograniczoną ilość surowych warzyw i owoców.

Dieta bardzo wartościowa, bo pomarańcze zapewniają niezbędne witaminy, a jajka – proteiny.


 

50. Ludowy środek stosowany przy rozciągnięciu żył.


 

W takich przypadkach znachorzy zalecają okłady z drobno posiekanej cebuli wymieszanej z cukrem pudrem. Otrzymaną substancję grubą warstwą nałożyć na ściereczkę i przyłożyć na bolące miejsce.


 

51. O chorobach serca.


 

Przyczyną wszystkich nie domagań sercowych jest nieprawidłowa dieta. W związku z tym, że nierozpuszczalne cząsteczki skrobi zanieczyszczają krew, należy wyeliminować z diety produkty zawierające skrobię, produkty mleczne i cukier.

W celu uśmierzenia bólu serca znachorzy zalecali swym pacjentom, by pili herbatę z kwiatów fiołków. Pić tę herbatą należy przez długi okres, wiele razy dziennie.


 

52. Kilka słów o leczeniu niemocy płciowej.


 

Przede wszystkim trzeba wypoczywać i długo sypiać (9-10 godzin na dobę). Jak najczęściej korzystać z kąpieli słonecznych i parowych. Nieodzowne są dwie krótkie (3-6 dni) i jedna długa (25-30 dni) głodówka.

Z diety należy całkowicie wyłączyć napoje alkoholowe, kawę i herbatę.

Dwa razy dziennie należy jeść sałatki z surowych warzyw, koniecznie zawierających marchew, buraki i rzepę.

Doświadczeni medycy radzą, by zakupić w aptece komplet rozszerzaczy odbytu (wzierników). Z czterech, znajdujących się w komplecie, używać najpierw najmniejszego, stopniowo dochodząc do najszerszego.

Wszyscy mężczyźni, cierpiący z powodu impotencji, obowiązkowo powinni w leczeniu zastosować takie rozszerzacze. Będziecie, panowie , zdumieni, jakie ogromne korzyści dają one w powyższym przypadku.

Pierwszym etapem leczenia niemocy płciowej powinno być "wymaczanie". W tym celu należy wieczorem nalać do wanny (3 wysokości) wody o temperaturze ciała i zostawić lekko odkręcony kurek z gorącą wodą, aby utrzymać tę samą temperaturę kąpieli. W takiej neutralnej wannie należy pozostawać całą noc. Czynność tę trzeba powtarzać przez 30 dni.

Znachorzy proponują również taką metodę leczenia:

Wieczorem nalać do dwóch miednic wody, do jednej – zimnej, do drugiej – gorącej. W tych miednicach na przemian robić nasiadówki, od 10 do 12 razy w każdej, za każdym razem siedzieć dokładnie 1 minutę (zimna - gorąca - zimna, itd.)

Inna propozycja znachorów dotyczy wykorzystania w leczeniu lodu. W tym celu należy narąbać półtora funta lodu, zawinąć go w ośmiokrotnie złożoną gazę i położyć ten "okład" najpierw na głowę, potem na żebra w okolicy serca, następnie na mosznę. Na każdej wymienionej części ciała "okład" trzymać dokładnie 1 minutę. Czynność powtarzać kilkakrotnie, aby czas całego zabiegu trwał od 9 do 15 minut.

Jeżeli zabiegi te mężczyzna przeprowadza kilka razy w ciągu dnia, wynik jest rewelacyjny, bo przywraca całkowicie sprawność seksualną. Podobno nie ma lepszego lekarstwa na tę przypadłość, aniżeli sposób opisany powyżej.


 

53. Dlaczego ludzie nie są długowieczni?


 

Skóra ludzka- żywy organizm, w którym gromadzą się toksyny. Z tych toksyn należy organizm nieustannie uwalniać.

Człowiek wydalić przez poty skóry i pół razy więcej odpadków, aniżeli przez nerki lub jelita.

To można jedynie osiągnąć w łaźniach poprzez kąpiele parowe z winnikiem .

Z takich kąpieli trzeba korzystać raz w tygodniu, niemiłosiernie się "parząc" i pocąc nie krócej niż 20-30 minut. Szczególnie polecane są łaźnie, w których wszystko jest wykonane z drewna.

Doskonałym sposobem na oczyszczanie ożywianie skóry jest nacieranie całego ciała mokrym ręcznikiem. Wieczorem należy przygotować w misce bardzo słony roztwór wodny, namoczyć w nim włochaty ręcznik, lekko go wykręcić i mocno nacierać nim ciało.

Gdy po nacieraniu ciało jest czerwone jak homar, można uznać, że jest znowu żywym organizmem.

Uwaga: W łazienkach parowych nie należy używać mydła, lecz mąkę kukurydzianą, nieszkodliwą w gorącym pomieszczeniu.


 

54. Bardzo cenna recepta stosowana przy chorobach serca i płuc.


 

Składniki: 1funt masła śmietankowego, 1funt wieprzowego sadła z jelit, 1funt miodu, 1funt cukru, 1 funta kakao, osiem żółtek, trzy szklanki śmietanki.

Żółtka, śmietankę i kakao wymieszać i ubić. Masło i sadło roztopić. Wszystko przełożyć do rondla, dodać miód, cukier i gotować dopóty, dopóki powstanie ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Chwilę pogotować, odstawić i ostudzić.

Pić trzy razy dziennie po 1 łyżce stołowej.


 

55. Najskuteczniejszy sposób leczenia egzemy głowy i zapobiegania wypadaniu włosów.


 

Przy suchej egzemie i wypadaniu włosów myć głowę wodą 1raz w tygodniu, a po umyciu nacierać skórę głowy garściami soli kuchennej (przez 15 minut). Następnie głowę wypłukać w ciepłej wodzie.

Po 6 takich zabiegach zwykle choroba zanika. Nie było przypadku, aby kurację było powtarzać. Jednakże dla pewności - po jakimś czasie – powtórnie podać się leczeniu.

1 comment:

Henryk Kreuz said...

uwaga oszuści. Kamienie żółciowe podobno wyszły z moczem co jest fizycznie niemożliwe. Jest możliwość usunięcia kamieni z woreczka żółciowego i wątroby (sam tak zrobiłem i pomogłem później wielu ludziom) w/g Moritza, z tym że nie potrzeba diet specjalnych, wystarczy nie jeść dzień i porządnie się wypróżnić.


22. Najlepszy środek likwidujący kamienie w woreczku żółciowym.
"Do rosyjskiego znachora Timofieja Pietrowa zwrócił się po poradę angielski milioner, od dwudziestu lat cierpiący na bóle w okolicy woreczka żółciowego. Wielu lekarzy przekonywało go wcześniej, iż powodem cierpienia są duże kamienie w woreczku żółciowym, co było potwierdzone zdjęciami rentgenowskimi.

Jedynie strach przed operacją sprawił, że woreczek żółciowy milionera pozostał na swoim miejscu. Leczący bogatego Anglika znachor zastosował następującą metodę uzdrawiania:

Po kilku lewatywach i oczyszczaniu żołądka chorego poddano głodówce na cały okres leczenia. Wypijał on dziennie 10-12 szklanek gorącej wody. Do każdej szklanki dodawano sok z 1 cytryny.

Oprócz tego chory pił co dzień 3 dawki mieszaniny soków – marchwiowego, buraczanego i ogórkowego. Na każdą porcję, składającą się z 16 uncji, przypadało: 10 uncji marchwiowego, 3- buraczanego i 3uncje ogórkowego.

W drogim dniu głodówki chory odczuwał silne skurcze, po10-15 minut każdy. Pod koniec tygodnia nastąpił kryzys i chory - z bólu - dosłownie tarzał się po dywanie przez pół godziny. Potem wydarzył się cud... wszystkie bóle minęły całkowicie i bezpowrotnie. Chory w dobrym nastroju wstał. Po krótkim czasie rozpuszczone kamienie – w postaci drobnego piasku – wydostały się wraz z moczem na zewnątrz."